مقالات

چوب ترمو بیشتر بدانیم

گذشتگان باور براین داشتند که سوزاندن چوب ( نه درحد سیاه  شدن ) باعث افزایش پایداری ومقاومت دربرابرپوسیدگی .قارچ زدگی دارد . ترمووود یاچوب حرارت دیده یک فرایندیست که درآن چوب رابابخار اب وعملیات حرارتی(گرمادهی )وساختارشیمیایی ترمووود باعث دوام و ماندگاری چوب می شود. واین پروسه بسته به کیفیت چوب ، مقدارش ورطوبت بین 48 تا 96 ساعت بطول می انجامد. البته در پست های قبلی به آن اشاره کردیم که چوب ترمو چیست؟

این فرایند حرارتی شامل سه مرحله است:

  1. درابتدا چوب را برش داده وبه اشکال مختلف در می اورند سپس داخل دستگاه حرارتی قرار گرفته و ابتدا تا 100 درجه سانتیگرادوسپس تا 130 درجه تحت شرایط خاص ، دما داده که این امر باعث خشک شدن وکاهش رطوبت چوب می گردد.
  2. درمرحله دوم چوب را همچنان تحت شرایط خاص در دمای 180 تا 220 درجه سانتیگرادقرارداده تا کلیه رطوبت باقی مانده درچوب صفر درصدبشود.چوبهای کاج ساعت های بیشتری را دراین مرحله هستند تارنگشون قهوه ای روشن شود .
  3. درمرحله نهایی ،چوب را به ارامی خنک کردهتوسط بخار اب یا پاشیدن اب تا به دمای محیط برسد. دراین مرحله چوب مقداری جذب رطوبت میکند که حدود 4تا6 درصد می باشد.

ترمووود بسته به شرایط اولیه وکیفیت نوع چوب برای تبدیل به ترموووشدن درمقابل شرایط جوی مختلفی (برف ،باران ،رطوبت محیطی ،خشکی هواوسرما )بشدت مقاوم شده و یکی از کاربردی ترین روش استفاده آن در نمای ساختمان وحتی درکف تراس واستخر می باشد.

نکاتی که برای انتخاب چوب نما لازم است بدانیم :

  1. ضخامت پروفیل :حداقل ضخامت پروفیل درترمووود2 سانتی می باشد البته بستگی به طراحی ممکن است ضخامت بیشتری هم استفاده قرار گیرد.
  2. تراکم ترمووود : طبیعتا هرچه تراکم چوب ترمو بالاتر باشد سبب استحکام بیشتری میشود نکته قابل توجه این است که وزن چوب ترمووود کمتراز چوبهای دیگر است( مخصوصا درگونه های سوزنی برگ وچوب نرم)
  3. برند معتبر:برند معتبرجهانی برای خرید این چوب وکاربرد ان درصنعت یکی از نکات قابل توجه ایی است که باعث ارامش خاطرخریداران را درپی دارد.
  4. تنوع پروفیل : نکته قابل توجه دراین مورد اینست که شرکتی که ارایه دهنده محصولات ترموود چوب است ایا توانایی ارایه پروفیل های مورد نظرروهم داراست ؟شایان ذکراست که محدوده عرضه محصولات توسط شرکت احتمال مرغوبیت کالا را میتوان بیشتر می کند.

ایا ترموود برای محیط زیست مناسب است ؟

ترمووود چون با استفاده از بخار اب وگرما حرارت میبیند بجای مواد شیمیایی بسیارکاربردی تر ازسایرچوب هایی است که با مواد شیمیایی این پروسه را طی میکنندوچون فرایندی است که طی مراحل مختلف انجام میشود بسیار بادوام وظاهری زیبا را دارد.

مازووود تامين كننده مصالح چوبي صنعت ساختمان و نماينده انحصاري كمپاني اكوسمپو فنلانداست که اطلاعات بیشتر در مورد پروژه های انجام شده توسط گروه مازو را می توانید در صفحه مربوط به پروژه های چوب ترمو مشاهده کنید.

درباره نویسنده

Related Posts

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

Your email address will not be published.