مقالات

چوب ترمو و بررسی میزان سازگاری آن با محیط زیست

چوب ترمو و بررسی میزان سازگاری آن با محیط زیست

 

چوب به عنوان ماده‌ای که از سالیان دور در ساختمان‌ها به کار گرفته می‌شده همواره مورد توجه بوده است. با توجه به کاربرد گسترده چوب در زمینه‌های مختلف همواره سعی شده تا با استفاده از دانش و فناوری مشکلات و نواقص آن بر طرف شده و بیشتر از پیش مورد استفاده قرار گیرد. در همین راستا کشور فنلاند با استفاده از روش‌های مهندسی و فراوری‌هایی که بر روی چوب انجام می‌دهد توانسته است محصولی را تولید کند که نسبت به ماده اولیه آن (چوب) از دوام و طول عمر بالاتری برخوردار بوده و کاربرد وسیعتری پیدا کند. نام این محصول چوب ترمو بوده و بازار آن در حال حاضر در حال گسترش است.

یکی از چالش‌های پیش روی استفاده از محصولات جدید سازگاری آن‌ها با محیط زیست و تاثیر طولانی مدت آن‌ها بر روی محیط زندگی ما است. کشور فنلاند به عنوان اولین تولیدکننده این ماده مجوزهای لازم برای به کارگیری آن در مصارف ساختمانی را دریافت کرده است. یکی از این سازمان‌ها، سازمان برنامه‌ریزی برای تایید صدور گواهینامه جنگل‌ها (PEFC) در فنلاند است. این سازمان به طور عمده وظیفه نظارت بر چگونگی اعطای گواهینامه و نحوه استفاده از آن توسط کارخانجات و سازمان‌ها و همچنین کار نظارت بر نحوه استفاده از محیط زیست و جنگل‌ها را بر عهده دارد. این سازمان استفاده از چوب چوب ترمو را در ساخت و ساز مجاز اعلام کرده است.

بنا به اظهار سازمان برنامه‌ریزی برای تایید صدور گواهینامه جنگل‌ها حدود 90 درصد از چوب‌های تولید شده با استفاده از عملیات اصلاح حرارتی (چوب ترمو) استانداردهای لازم برای به کارگیری در ساخت و ساز را دارا هستند.

موضوع دیگری که بسیار حائز اهمیت است انرژی لازم برای تولید هر محصول و مقرون به صرفه بودن آن است. بیشتر انرژی مصرف شده در فرایند تولید چوب ترمو برای خشک کردن آن صرف شده است. به طوری که 80 درصد انرژی به صورت انرژی گرمایی مصرف می‌شود. برای استفاده از چوب فرایند خشک کردن اجتناب‌ناپذیر است. طی این فرایند 20 درصد انرژی بیشتری نسبت به فرایند خشک کردن معمولی چوب مصرف می‌شود که این امر به دلیل مدت زمان کوتاه خشک کردن است که در روش اصلاح حرارتی به کار گرفته می‌شود.

 

انتشار مواد آلاینده در محیط در حین فرایند تولید موضوع دیگری است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ترکیبات اورگانیک فرار یا بخارشدنی از جمله مواردی هستند که در فرایند تولید چوب بسیار مهم هستند. به دلیل اینکه در فرایند تولید چوب ترمو از حرارت بالایی استفاده شده و هیچ گونه مواد شیمیایی، که برای محیط زیست مخرب است، استفاده نشده مواد مضر باقیمانده از این محصول بسیار ناچیز خواهد بود.

پارامتر دیگری که بسیار مهم است دوره تعمیر و نگهداری هر محصول است. محصولات با استحکام و پایداری بالا نیاز کمی به استفاده از مواد نگهدارنده و پوششی دارند که همین امر آن‌ها را به محصولات دوستدار محیط زیست تبدیل می‌کند. در فرایند تولید چوب ترمو به دلیل کاهش تغییر شکل چوب (متورم شدن، انبساط، انقباض و یا تاب برداشتن) شاهد عملکرد بسیار مناسبی در هنگام رنگ زدن و یا ایجاد روکش همانند روغن و یا واکس هستیم. در طی فرایند حرارت‌دهی رزین موجود در چوب خارج شده و در حین انجام عملیات روکش رزین آن از سطح چوب خارج نمی‌شود. بنابراین روکش سطحی چوب آن را در برابر عوامل محیطی محافظت کرده و برای مدت طولانی‌تری در وضعیت مناسب خواهد بود. طولانی بودن چرخه تعمیر و نگهداری باعث کاهش مواد مصرفی نگهدارنده شده و همین امر یکی از ویژگی‌های محیط زیستی به حساب می‌آید. همچین می‌توان با استفاده از چوب ترمو نیاز به حمل و نقل موادی که در طی فرایند تعمیر و نگهداری مورد استفاده قرار می‌گیرند و استفاده از آن‌ها از نظر محیط زیستی با مشکلات فراوانی روبه‌رو است را نیز کاهش دهیم.

چوب ترمو از نظر ظاهری شبیه به چوب‌های سخت نواحی گرمسیری است. در برخی از موارد می‌توان از چوب ترمو به جای چوب‌هایی که در وضعیت ناپایدار قرار دارند استفاده کرد. به کارگیری چوب ترمو به جای چوب‌هایی با وضعیت ناپایدار هزینه حمل و نقل را کاهش داده و از نابودی گونه‌های در معرض خطر جلوگیری می‌کند.

موضوع دیگری در تولید این محصول بسیار مورد توجه قرار گرفته است و آن اینکه امکان ساخت و تولید چوب ترمو از هر نوع درختی وجود دارد که همین امر می‌تواند در حفاظت از محیط زیست و جنگل‌ها تاثیر گذار باشد. البته در کشور فنلاند از چوب‌های سوزنی برگ پایدار استفاده شده که از لحاظ ویژگی و خواص شباهت بسیار زیادی به چوب‌های سخت استوایی دارد. البته استفاده از چوب‌های متفاوت منجر به تولید محصولات متفاوت با کیفیت‌های مختلف خواهد شد. چوب‌های پوسیده پس از سوختن دچار تغییر رنگ شدید‌تری نسبت به محصولات با چوب‌های سالم خواهد شد.

آخرین موضوعی که همواره در استفاده از هر محصولی مطرح می‌شود و چندان هم کم اهمیت نیست شرایط امحاء آن محصول و مواد به جا مانده از نابودی آن است. برترین ویژگی چوب ترمواز نظر محیط زیستی این است که این محصول همانند محصولات دیگر قابلیت سوختن داشته که می‌تواند در فرایند تولید انرژی گرمایی مورد استفاده قرار گیرد.

در نهایت استفاده از چوب ترمو در ساختمان در حال افزایش بوده و این محصول در آینده به جایگزین مناسبی برای محصولات دیگر خواهد شد. کیفیت و مقرون به صرفه بودن این محصول توانسته است جایگاه مناسبی را برای آن ایجاد کند. سازگاری این محصول با محیط زیست به عنوان عاملی بسیار مهم در محبوبیت آن توسط بخش‌های مختلف در ساخت و ساز تبدیل شده است.

 

 

درباره نویسنده

Related Posts

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

Your email address will not be published.