مقالات

ترمو چوب چیست و دارای چه طیف رنگی هست؟

ترمو چوب چیست و دارای چه طیف رنگی هست؟

استفاده از چوب در ساختمان‌سازی از سالیان دور مرسوم بوده است. در فضای باز، با توجه به خصوصیت‌های فیزیکی چوب، محدودیت‌هایی را ایجاد خواهد کرد. با گذشت زمان، کشف شد که حرارت دادن چوب موجب افزایش دوام آن می‌گردد. حتی وایکنگ‌ها هم از سالیان دور به این نکته رسیده بودند که نوک شمشیر حرارت دیده بسیار مستحکم‌تر از حرارت ندیده است. مطالعات در مورد مزایای احتمالی حرارت دادن چوب از 1930 و 1940 در اروپا و آمریکا شروع شد اما این مطالعات هرگز به مرحله صنعتی نرسید. چند دهه بعد یک موسسه فناوری و پژوهشی در فنلاند (Teknologian tutkimuskeskus) به این موضوع علاقه‌مند شد و در نتیجه تحقیقات آن‌ها ترمو چوب اختراع گردید.

فرآیند ساخت ترمو

ترمو، فرآیند خشک کردن چوب همراه با بخار آب و گردش هوا است. در این فرآیند مغز داخلی چوب به دمای 190 تا 212 درجه‌سانتیگراد خواهد رسید. دمای بالای وارد شده با چوب موجب شکسته‌ شدن زنجیره‌های سلولزی می‌گردد. همچنین در این فرآیند اسید موجود در بافت چوب تبخیر شده و چوب را از هرگونه حشرات میکروبی و جانور پاک می‌کند. چوب حاصل از این فرآیند کامل بوده و عاری از هرگونه مواد شیمیایی و افزودنی است در نتیجه طول عمر چوب افزایش پیدا کند.

مزایا و کابردهای ترمو چوب

از مزایای ترمو چوب می‌توان به دوام و طول عمر زیاد، ثبات بالا در حفظ ابعاد چوب، زیبایی و جذابیت چوب طبیعی، عایق حرارتی، وزن بسار سبک، مقاومت در برابر گرما و سرما، مقاومت در برابر پوسیدگی و مقاومت در برابر موریانه و قارچ اشاره کرد. و کاربردهای ترمو چوب عبارتند از: نمای بیرونی و داخلی ساختمان، کف پوش فضای باز، کناره استخر، کلبه‌های چوبه، سایه‌بان، سونا، مبلمان شهری و گلدان‌های چوبی.

ترمو چوب شامل چه طیف رنگی است

چوب‌های ترمو در برابر تمامی شرایط جوی مقاوم بوده و قبل از نصب باید با رنگ‌های مخصوص ترمو چوب رنگ شده و نصب گردند. ویژگی رنگ‌های ترمو چوب مقاومت در برابر اشعه فرابنفش (UV) آفتاب است که آن را در برابر تغییر رنگ محافظت می‌کند.

برای رنگ کردن چوب ترمو باید مراحل ذیل را طی کرد:

1-ترمو چوب را در حوضچه‌هایی که در آن ماده قرار دارد غوطه‌ور کنید و به مدت 24 ساعت در محل مناسبی قرار دهید تا خشک شود.

2- در این مرحله از رنگ چوب ترمو آن را با ماده رنگی که به سلیقه مصرف کننده تعیین شده است به وسیله برس و تمامی امکانات رنگ آمیزی می‌شود و برای خشک شدن به محلی مناسب منتقل کنید.

3- در اخر TOP COAT را بوسیله اسپری روی آن پاشیده و پس از خشک شدن بسته بندی شود.

هر کدام از شرکت‌های تولید کننده ترمو چوب از رنگ خاصی برای رنگ‌آمیزی ترمو چوب استفاده می‌کنند که شامل طیفی از رنگ‌ها می‌شود. اما انتخاب همه آن‌ها باید یک شرط اساسی داشته باشد و آن این است که طیف رنگ آن‌ها مورد تایید تایید انجمن بین المللی ترمووود باشد. مهمترین رنگ‌های مورد استفاده در رنگ‌آمیزی ترمو چوب به شرح زیر است:

1- رنگ تیکوریلا (TIKKURILA):

این شرکت از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده رنگ ترمو چوب در کشور فنلاند می‌باشد که حدود 150 سال سابقه فعالیت در این زمینه را دارد. محصولات آن بسیار با کیفیت بوده و در اکثر کشورهای دنیا به فروش می‌رسد. این رنگ دارای بیش 30 طیف

رنگی گوناگون است.

2- رنگ تکنوس (teknos):

این محصول نیز در کشور فنلاند تولید می‌شود. رنگ تکنوس در 40 طیف تولید می‌شود اما بر اساس سلیقه ایرانی فقط 20 طیف آن وارد کشور می‌شود.

3- رنگ سایکوس (Saicos):

این رنگ محصول کشور آلمان بوده و در 70 طیف رنگی تولید می‌شود. این رنگ یکی از بهترین رنگ‌های حاضر در بازار است.

4- رنگ آدلر (adler):

رنگ آدلر نیز محصول کشور آلمان بوده و با 80 طیف رنگ دارای بیشترین تنوع رنگی است.

 

درباره نویسنده

Related Posts

1 دیدگاه

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

Your email address will not be published.