خالقان چوب ترموو

شاید با خود بگویید که ما از تاریخچه چوب ترموو با خبر هستیم و نیازی به زدن حرف های تکراری نیست! اما ما به شما می گوییم که ابتدا اجازه دهید که ما از راه برسیم و کمی نفسی چاق کنیم! بعدشم اصلا کار جالبی نیست که تا ما دهانمان را باز می کنیم! می زنید توی ذوقمان! ما با این همه انرژی مثبت هر بار به سراغ شما می آییم! پس کمی آرام و مهربان تر! راستش را بخواهید امروز آمده ایم تا دل علم دوستان را به دست بیاوریم! کدام علم دوستان؟ همان افرادی که به دنبال کشف چیز جدید و یا افزایش اطلاعات خود هستند! البته منظورمان این نیست که شما بروید پی کار و کاسبی تان و این موضوع به شما مربوط نمی شود! نه اصلا و ابدا! ما عاشق مشتریان و دوستان همیشگی خود هستیم! البته عاشق ترموو چوب هم هستیم! پس شما نیز می توانید بمانید و پای صحبت ما بنشینید! راستش را بخواهید صحبت از تاریخچه نیست! منظورمان از خالقان، خدایان ساخت چوب ترموو است! آخر می دانید هر کدام از این خدایان یک روشی برای ساخت چوب ترموو دارند! در واقع ما همیشه گفته ایم اصلاح یا تیمار حرارتی؛ اما ما را که می شناسید، اصولا آدم های صادقی هستیم و همیشه صادقانه سخن گفته ایم! پس باز هم می خواهیم از جان و دل صحبت کنیم و برایتان حرف های علمی بزنیم! پس آماده! کمربند ها بسته! برویم به یک سفر علمی دیگر!

خدایان پنج گانه اصلاح حرارتی
همان دوستان همیشگی ما هستند! باید خدمتتان عرض کنیم که این ها خدایان پنج گانه هستند! حال به معرفی این خدایان پنج گانه می پردازیم. خدای اول: خدای ترموو وود (یا پرمیوم وود)، خدای دوم ، باز تعریف ، خدای سوم، وست وود، خدای چهارم، افلاطون و خدای پنجم درمان نفت گرما (یا OHT-Process). خب حال که با این خدایان آشنا شده اید، لابد ذهنتان سوت کشیده است که این ها دیگر چه نام های مسخره ای هستند و یا اینکه از خودتان می پرسید که هر کدام یعنی چه و برای چه اصلا باید به حرف های ما گوش دهید! البته در کمال تعجب ما می دانیم که شما همان افرادی هستید که یار و غار همیشگی ما بوده اید و همیشه هوای ما را داشته اید! پس می دانیم که ما را تنها نمی گذارید! در خصوص سوالاتی که پرسیده اید نیز باید بگوییم! مگر ما مرده ایم! پس تا ما را دارید غم نخورید! ما در ادامه به معرفی برخی از این خدایان می پردازیم! پس برویم به ادامه سفر علمی!

خدای وست وود
خب ما که خدمتتان عرض کردیم! هم برای علم دوستان و هم به خاطر شما همراهان همیشگی خودمان به برخی از این خدایان ترلید ترموو چوب اشاره خواهیم کرد و زیاد از حد پایمان را از گلیممان درازتر نخواهیم کرد! پس بگذارید مختصری در رابطه با خدای وست وود و تولید چوب ترموو صحبت کنیم؛ زیرا می ترسیم که حوصله شما سر برود و خلاصه دمار از روزگار ما در بیاورید! این روش خیلی پیشرفته است؛ اما دلیل نمی شود که جدید باشد! درست است که خیل به روز است؛ اما راستش را بخواهید متعلق به سال 2004 میلادی می باشد! این روش ابتدا بین خشک و تر تفاوت قایل می شد، چون معتقد بود یک چوب اگر خشک باشد در طی فرایند اصلاح حرارتی بهتر عمل خواهد کرد تا یک عدد چوب نرم و پر از رطوبت! اما به مرور مجاب شدند تا از تمامی این چوب ها در این روش استفاده شود! پس این گونه بود که خدای وست وود روی کار آمد! آخر این خدا بسیار کنترل و مدیریت گرما سنجی زیاد و بالایی دارد! خلاصه کارش حرف ندارد!

خدای افلاطون
منظورمان آن افلاطون دانشمند نیست! منظورمان تنها نام افلاطون است که روی این خدا گذاشته شده است و کارش هم تولید ترموو چوب های مورد علاقه ما است! این خدا دو مسیر عملکردی دارد! ابتدا چوب ها را با رطوبت زیاد اشباع می کند و سپس به کمک روش هیدرودرمال در دمای 120 تا 160 درجه سانتی گراد قرار داده و فشار زیادی بر آن ها اعمال خواهد کرد! سپس به سراغ مسیر دوم خواهد رفت، در طی این مسیر چوب ها را می پزد! نه نه اشتباه نکنید! آشپزی نمی کند! بلکه در دمای 170 تا 190 درجه سانتی گراد، چوب ها را می پزد و در همین حین روی چوب ها فشاری به اندازه 1 بار اعمال می کند! بله دیگر حسابی کارش حساب و کتاب دارد!

خالقان چوب ترموو
خدای باز تعریف
خب! تقریبا دیگر قرار نیست پس از این روش، مزاحمتان شویم! برای همین سریعا می رویم سراغ اصل مطلب! این خدا از دو روش پارتنتیو رتیکولاسیون و فریز کردن نشات می گیرد! حال شاید بپرسید این اسامی قلبه سلنبه را از کجا آورده ایم یا اصلا یعنی چه؟ خب اگر اجازه بدهید توضیح می دهیم! پس استفاده از یک خشک کردن ساده و رساندن دمای چوب به 12 درصد یا کمر می توانیم از این روش استفاده کنیم! بله دیگر بیخودی و الکی نمی شود هر چوبی را وارد هر روشی کرد! هر کدام از این خدایان برای خودشان قانون و برو و بیایی دارند! پس از این عملیات خدای باز تعریف شروع خواهد شد! طی این عملیات چوبی که گفته شد در داخل یک محیط با نیتروژن بالا قرار خواهد گرفت و مقدار اکسیژن آن به کمتر از 2 درصد خواهد رسید! در نهایت چوب شما آماده خواهد بود!

نتیجه گیری
ما بسیار آدم های شریفی هستیم و نمی خواهیم شما را خسته کنیم، آخر می خواهیم شما دوست و همراه ما باقی بمانید! برای همین است که بحث را خاتمه دادیم! البته باز هم حرف برای گفتن داریم! اگر خسته نشده باشید باز هم دلتان می خواهد به ما سر بزنید! ما هم با کمال میل منتظر حضور گرمتان هستیم!

دشمنان درجه یک ترموو چوب
خب، خب، خب! روز بخیر! با احوال قرنطینگی و کرونا جان چه می کنید؟ حرصتان درآمده! مدام در خانه اید؟ حتما هم مدام در حال تمیزکاری و شست و شو منزل هستید! چی؟ باید به منزل لوکستان رسیدگی کنید! چون کلی هزینه کرده اید! و حتی چوب هایتان را چوب ترموو به کار برده اید که در این شستشو کردن ها خراب نشوند؟ خب کار خوبی کرده اید! اما ما را کمی نگران کرده اید! چرا؟ خب می دانید که ما عاشقان سینه چاک ترموو چوب هستیم! کلا یک جور هایی با ترموو چوب ازدواج کرده ایم! برای همین چشم نداریم ببینیم معشوقمان دارد پوسیده می شود یا حتی مورد بی توجهی ناشیانه شما قرار می گیرد! چی؟ تمام نکات ایمنی که ما پیش از این گفته ایم را رعایت کرده اید؟ خب درست است که ما خیل حرف ها زده ایم و چشمان شما را تا حد زیادی باز کرده ایم! اما این را هم بگوییم که باز هم دلمان مثل سیر و سرکه دارد می جوشد!! چرا؟ چون نمی دانیم که شما با این همه ضد عفونی آیا ترموو چوب ها را خراب کرده اید یا مواظبشان بوده اید! پس اگر کمی از تایم شستشوی منزل کم کنید و کمی هم به ما وقت بدهید! کمی خیالمان راحت خواهد شد و کمی می توانیم با آرامش برای شما حرف بزنیم! خب پس گوش ها همگی تیز و لطفا سکوت را رعایت فرمایید!


لیست سیاه تلفن همراه ترموو چوب
بله دیگر! ترموو چوب خیلی با کلاس است و یک عدد تلفن همراه دارد که در آن دشمنانش را در بلاک لیست یا همان لیست سیاه انداخته است! چی حوصله شوخی ندارید؟ باور بفرمایید که اگر حتی یک دقیقه از عمرمان باقی مانده بود، آن زمان اندک را صرف صحبت در رابطه با همین لیست سیاه می کردیم! آخر شما که نمی دانید که این دشمنان چقدر موزی و خطرناک هستند! شما هم بهتر است موبایلتان را بردارید و این دشمنان را بلاک کنید! البته این جا را شوخی کرده ایم! بیایید کمی گوش جان بسپارید به سخنان ارزشمند ما تا با جان و دل برایتان بگوییم که چقدر این دشمنان موزی اند و خطرناک! آماده؟ یک، دو، سه!

دشمن شماره یک، نور خورشید خانم
بله! همین خورشید خانم ناز نازی که خیلی از آمریکایی ها دعا به جانش می کنند که باشد و رنگ برنزه پوستشان را حفظ کند! برای ترموو چوب عزیزه دل ما بسیار ناراحت کننده خواهد بود! خب بهتر است به شما بگوییم که این اشعه چقدر بی رحمانه در مقابل ترموو چوب عمل می کند!ترموو چوب بیچاره با خوشحالی کنار نور خورشید شروع می کند به زندگی کردن! اما کم کم این اشعه بدجنس شروع می کند به تجزیه کردن بافت و سلول های چوبی! کدام سلول ها؟ سلول های سلولزی! این سلول ها اگر تخریب شوند به مرور زمان چوب ضعیف خواهد شد و رنگ زیبایش به صورت خاکستری در خواهد آمد! ناراحت کننده بود؟ هر چه هزینه کرده اید یا هرچه رشته بودید پنبه شد؟ خب بهتر است همین الان اگر ترموو چوبی در معرض نور آفتاب دارد را جا به جا کنید و در سایه بگذارید یا حداقل پرده ها را بکشید!

دشمن شماره دو، رطوبت بی رحم
چرا رطوبت بی رحم؟ آب که معنی زندگی است! شما هم اگر باران بیاید تا سر حد مرگ ذوق زده می شوید و حتی ممکن است مقدار بسیار زیادی شاعر شوید و شعر بسرایید!! باشد، قبول! اما اگر بدانید این رطوبت بدجنس و بی رحم از چه راه هایی می آید و می نشیند روی ترموو چوب بی زبان! آن وقت شاید با دیدن رطوبت جیغ و شیونی سر می دادید که انگار یک عدد موش به خانه شما آمده است! این رطوبت می تواند از باران باشد یا حتی از خاک گلدان های نازنینتان! خب بهتر است پیش از اینکه دچار استرس و اضطراب شوید! ابتدا نقاط انتهایی ترموو چوب خود را نگاهی بی اندازید! از آن نواحی رطوبت بیشتر جذب می شود و در نهایت ترک خوردگی در سطح چوب ایجاد می شود! ابتدا این نقاط را چک کنید و سپس ترموو چوب ها را از نواحی که رطوبت دارند یا دور کنید یا زیر اشیا دارای رطوبت یک پارچه ای بی اندازید و مدام میزان خیس بودن آن نواحی را چک کنید!

دشمن شماره سه، جلبک ها و قارچ های موزی
این جلبک ها و قارچ های موزی بیشتر در مناطق مرطوب یافت می شوند! به طور مثال اگر چند تا ترموو چوب بی زبان را در کنار استخر رها کرده اید، حتما روی سطح آن ها یک گیاه سبز چسبنده خواهید دید! زیباست؟ اصلا هم زیبا نیست! هر چه سریع تر با یک عدد برس این موجودات بدجنس را از روی سطح ترموو چوب حذف کنید و بگذارید ترموو چوبتان نفسی تازه کند! بعد از آن هم محل ترموو چوبتان را عوض کنید یا حتما دوباره لاک بزنید!

نتیجه گیری
خب از آن جایی که ما راجع به دشمنانمان حرف زده ایم! بسیار عصبانی هستیم! می رویم تا یک لیوان آب سرد بخوریم و برگردیم! باز هم کلی حرف گفته نشده داریم! نگران نباشید ما تا شما را داریم غم نداریم! چون می دانیم شما به حرمان گوش می دهید و با دشمنان ترموو چوب مبارزه می کنید! بسیار خب تا شما این دشمنان را بلاک می کنید! ما هم بر می گردیم!

دیدید ما راست می گوییم!! البته درست است که همیشه می گویند “لیدیز فرست” اما خب ما تا کمی حرف های اولیه زدیم! کمی نوبت شما خانم های خانه دار عزیز به تاخیر افتاد! ما نیز بابت این تاخیر پوزش می طلبیم! امیدواریم ما را بخشیده باشید! خب حالا کمی اخم هایتان را باز کنید! باور کنید ما خودمان نیز از معطل شدن خوشمان نمی آید؛ اما واقعا چاره ای نبود! باید مقداری حرف می زدیم تا نوبت به شما برسد! حال و اکنون و اینجا مهم است! اکنون وقت ما متعلق به شماست و ما نیز می خواهیم امروز شما را مخاطب خاص خود قرار داده و با شما گپ بزنیم! خب بی زحمت یک ظرف شیرینی آماده کنید که در کنار فنجان چایی که میهمانتان می کنیم، بخوریم و لذت ببریم! راستش را بخواهید امروز روی صحبتمان با آن خانم هایی است که ترموو چوب دارند! اوه! همه شما دارید؟ راست می گویید اگر ترمو چوب ندارید، پس در سایت ما چه کار می کنید؟

خب ما با خود گفتیم شاید خانمی هم باشد که پیش از خریدن چوب ترموو دلش بخواهد تا با ما کمی گفت و گو کند و به قول معروف پیش از خرید کمی هم تحقیقات محلی بکند تا بفهمد دنیا دست چه کسی است! خب ایرادی ندارد! خدا را چه دیدید شاید پس از این که ما حرف هایمان را شروع کردیم یک بنده خدایی هم از راه رسید و دعا به جان ما کرد که به او اطلاعاتی که می خواهد را داده ایم! خب لازم نیست ملاقه هایتان را در بیاورید، شروع می کنیم!

فقط خانم های خانه؟ یا هر کسی که دلش ترموو چوب می خواهد! کدام یک؟
خب ببینید! ما گفتیم کمی هم دل خانم های خانه دار را به دست بیاوریم! در واقع روی صحبت ما به همه افرادی است که ترموو چوب خریداری کرده و نصب کرده اند! حال فکر می کنند که داستان تمام شده و از این به بعد پایشان را روی پایشان می اندازند و کیفشان کوک می شود که ترموو چوب خریده اند! در حالی که فقط باید بگوییم زهی خیال باطل! چون فقط همین نیست! بلکه باید کلی چیزهای جدید بدانید! همه شما کسانی که ترموو چوب خریده اید باید بدانید! پس بیایید کنار این خانم های شریف خانه دار بنشینید و خیلی خوب به حرف های ما گوش کنید! کسی سوالی دارد؟
من یک خانم خانه دار هستم! چگونه می توانم از ترموو چوبم مراقبت کنم؟
بله! ممنون از سوال خوبتان! ما در این قسمت به سوال قشنگی که پرسیده اید پاسخ خواهیم داد! البته این پاسخ تنها به شما اختصاص ندارد، بلکه هر یک از دوستانی که در حال گوش دادن به حرف های ما هستند! می توانند از این سوال نهایت بهره را ببرند! خب برای مراقبت از یک ترموو چوب نصب شده باید چه کاری انجام دهیم؟ هفت خان رستم؟ خیر! ابتدا یک سوال داریم! اگر ترموو چوب نصب کنید! به صور معمول کجا قرار خواهد گرفت؟ در نمای خارجی، در نمای داخلی یا حتی در برخی وسایل! بسیار خب در زمانی که ترموو چوب در این نواحی قرار دارد در معرض چه چیزی خواهد بود؟

کاملا درست است! اشعه ماورا بنفش نور خورشید! خب برای جلوگیری از این عامل و پوسیده شدن ترموو چوب یا تغییر رنگش، باید از یک سری لاک های مخصوص یا حتی روغن استفاده کنید! خانم های خانه دار لطفا این لاک ها را با لاک ناخن هایتان یا این روغن ها را با روغن ها و لوسیون های بدن اشتباه نگیرید! منظورمان از لاک و روغن همان لاک و روغن های مخصوص است که با آن ترموو چوب را رنگ می کند! چی؟ در بین شما کسانی هستند که ترموو چوبشان را رنگ کرده اند؟ خب شما هم نمی توانید با خیال راحت خودتان را به کوچه علی چپ بزنید! زیرا باید هر چند سال یک بار با توجه به نوع چوب، کیفیت و برند آن فرایند رنگ زنی را تجدید کنید! یک نکته اساسی! بالای سر نصاب ترموو چوب با دقت بایستید!

درست است که باید کار را به کاردان سپرد! اما ببینید! نصب هر ترموو چوبی در هر جایی امکان پذیر نیست! به عنوان مثال یک ترموو چوب قطور را نیم توان برای کف آپارتمان به کار برد! یا اینکه در موقع نصب باید حواستان باشد که چرخش هوا در جلو و پشت ترموو چوب وجود نداشته باشد! نکته آخر هم این است که چون ترموو چوب رطوبت ندارد، خیلی از افراد پس از نصب تصور می کنند اگر در فضای مرطوب یا حتی در خاک قرار بگیرد، هیچ مشکلی برایش رخ نخواهد داد! بسیار خب بهتر است از خواب خرگوشی بیایید بیرون و بدانید و آگاه باشید که اگر این کار را با ترموو چوب خود بکنید، دیر یا زود پوسیده شده و از بین می رود!


نتیجه گیری
خب خانم ها و آقایان جلسه امروز هم به پایان رسید و اگر دقت کنید این بار فکر کنیم ما خسته شدیم و شما تشنه تر از روز قبل! می دانیم که بسیار تا بسیار دلتان می خواهد ما همچنان به سخنرانی خود ادامه دهیم و شما همچنان گوش به فرمان ما باشید؛ اما باید به شما بگویم که با یک مقاله دیگر و کمی رفع خستگی باز به خدمت شما می رسیم چون ما بسیار برای شما دلتنگ هستیم! پس منتظر شما خواهیم بود!

ما بالاخره برگشتیم با یک عالمه حرف حسابی! چی؟ دلتان برای ما تنگ شده بود؟ خب ما هم دلتنگ شما همراهان همیشگی خود بودیم! امروز از آن روزها است! چطور؟ خب ما امروز این جا هستیم تا یک حرف های کامل و جامع و به درد بخوری به شما بزنیم! در واقع منظورمان این نیست که تا کنون یک مشت حرف بی ربط به خوردتان داده ایم! اما امروز یک کوچولو با روزهای دیگر فرق دارد! امروز قرار است به شما بگوییم که اگر ترموو چوب نازنینتان را در منزل یا هر جای دیگری نصب کرده اید، چطور تا آخر از او همچون پرستاری مهربان مراقبت کنید! شاید با خود بگویید که ترموو چوبمان را رنگ زده ایم و سپس نصب کرده ایم، این هم مراقبت! اما باید با کمال تاسف بگوییم که این رنگ کردن ها شاید لازم باشند؛ اما هرگز کافی نخواهند بود! باید همچنان چشم و گوشتان به ما باشد تا این ترموو چوب برایتان تا ابد ترموو چوب باقی بماند! حوصله ندارید؟ شما که نمی خواهید چند وقت دیگر ترموو چوبتان از قیافه بی افتد و روی دستتان بماند! پس بهتر است پای حرف های ما بنشینید و با جان و دل به ما گوش کنید! ما هم در قبال این شنوندگی شما، یک فنجان چای سبز میهمانتان می کنیم! بفرمایید! آماده اید؟

آیا باید برای ترمو چوب یک پرستار بچه بگیریم؟
شوخی می کنید؟ این دیگر چه جور سوالی است؟ ترموو چوب یک وسیله است و پرستار بچه یک انسان! اصلا از کجا به کجا! درست است که ما گفته ایم، مراقبت لازم است؛ اما نه دیگر تا این حد! برای مراقبت از ترموو چوب خودتان کافی هستید! و البته به ما هم احتیاج دارد! به و مقالاتمان! چون ما شما را راهنمایی می کنیم تا در راه درست گام بردارید! ببینید، ترموو چوب به دلیل متفاوت بودن از چوب های معمولی در هر شرایطی قابل نگه داری نمی باشد! چه اگر شما فروشنده باشید و آن را در انبارتان نگه دارید! چه یک خانم خانه دار باشید و چوب ترموو در داخل منزلتان باشد! ببینید! باید دلتان برای خودتان و هزینه ای که صرف خرید این ترموو چوب کرده اید، بسوزد! چرا؟ چون این چوب از دل طبیعت آمده و برای خریداری اش هزینه شده است! اگر با روش های کم هزینه از آن مراقبت نکنید، ممکن است خرج بیشتری روی دستتان بگذارد! چه شد؟ گوش هایتان تیز شد؟ گفته بودیم که ما از مادر برایتان دلسوز تر هستیم! پس بدانید و آگاه باشید که ما دوست شما هستیم! حال که تا حدودی شما را قانع کرده ایم که حرف هایمان به درد بخور است! حال لطفا قسمت های بعدی حرف هایمان را با دقت بخوانید!

من یک انبار دار ترموو چوب هستم! چگونه پرستاری اش کنم؟
انباردار گرامی سلام! ممنون هستیم که پای صحبت های ما نشسته اید و دلتان برای ترموو چوب های انباران مثل سیر و سرکه می جوشد! خب جانمان برایتان بگوید که آیا انبارتان سقف دارد؟ اگر دارد که یک قدم جلو افتاده اید! اما اگر انبارتان سقف ندارد، باید خدمتتان عرض کنیم که باید یک سقف مناسب بر انبارتان لحاظ کنید! پس از این که یک فکری هم برای سقف انبارتان کردید! آن زمان بیایید و به محیط انبارتان نگاه کنید! محیط انبارتان باید خشک باشد و همچنین دمای مناسبی نیز داشته باشد! چیزی حدودا 20 الی 25 درجه سانتی گراد!

خب حالا دیگر وقت آن رسیده است تا الوار ها را به داخل انبار ببرید! برای قرار دادن الوار های چوب ترموو ، دو را وجود دارد! راه اول این است که به تعداد کم الوار ها را روی هم قرار دهید و هر چند الوار را داخل یک بسته پلاستیکی قرار دهید! و اما راه دوم! نمی گوییم شما انسان شلخته ای هستید؛ اما برخی انبار داران البته دور از جان شما، الوار ها را دسته دسته روی هم قرار می دهند! اگر شما زبانمان لال از این دسته از افراد هستید! نیازمند راه کار دوم هستید! در این راه کار ما بین هر تعداد الوار یک تیکر نگه دارنده وزن قرار دهید تا الوار های سنگین بالایی به الوار های سنگین پایینی آسیب وارد نکنند! چرا؟ چون همان طور که خودتان می دانید؛ زیرا شما استاد ما هستید! این ترموو چوب های بی زبان مقدار زیادی از رطوبت خود را از دست داده اند! بنابراین اگر تحت فشار زیاد قرار بگیرند! ممکن است نتوانند تحمل کنند و بشکنند! تمام شد؟ خیر یک نکته دیگر مانده است! هر بار که خوشحال شدید که یک چوب ترموو زیبا را به فروش رسانیده اید! لطف کنید پیش از تحویل به مشتری قدری از انبار خارجش کنید و در هوای باز قرار دهید تا با شرایط محیط بیرون تطبیق پیدا کند! حال می توانید بروید و به انبار داریتان برسید! ما کارمان با شما تمام شد!
نتیجه گیری
انبارداران رفتند یا مانده اند تا ختم کلام کنیم؟ خب اگر مانده اید که چه بهتر! چی؟ صدای خانم های خانه دار در آمده است؟ منتظر بودید تا به شما هم نکته بگوییم! اختیار دارید ما شما را فراموش نمی کنیم! از کجا معلوم؟ از آن جا که یم مقاله تخصصی گذاشته ایم کنار تا پیش کش کنیم خدمتتان! بله! پس خواهش مندیم کمی استراحت کنید و بیایید که خیلی با شما کار داریم!

چوب ترموو و حوض نقاشی
مقدمه
چرا یک دفعه یاد حوض نقاشی افتادیم؟ چون قرار است که چوب ترمووهایمان بروند داخل حوض نقاشی و مانند گنجیشکک اشی مشی رنگی رنگی شوند! چگونه؟ یا اصلا شاید بپرسید برای چه؟ خب اگر شما از مشتریان پیگیر ما باشید، حتما یادتان هست که در مقالات قبلی گفتیم پس از این که این چوب های نازنینمان را از داخل کوره در آوردیم باید رنگشان کنیم و الا مانند یک چوب معمولی در مقابل نور خورشید یک رنگ خاکستری پیدا کرده و از بین می روند!! آهان! حالا شد! فکر کنیم یادتان آمد!

اما اگر شما یک مشتری جدید هستید که به وب سایت ما سر زده و حالا هم کنجکاو شده اید که بروید و در مقالات قبلی ما به دنبال پاسخ درست بگردید، باید به شما بگوییم که لازم نیست به خودتان زحمت بدهید چون ما بسیار تا بسیار مهمان نواز هستیم و قدوم میهمانان خود را گرامی می داریم! حال بیایید بنشینید پای همین مقاله و تا نفسی چاق کنید، ما به شما می گوییم که قرار است چرا و یا بهتر بگوییم چه طور یک چوب ترموو را رنگ کنیم! می بینیم که چشمانتان برق می زند! بسیار خب پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و گوشتان را حسابی تیز تیز کنید!

به یک نقاش ماهر برای رنگ چوب ترموو نیازمندیم!
بله! البته نیازمند یک نقاش ساختمان نیستیم! نیازمند یک نقاش ماهر در زمینه رنگ کردن چوب ترموو هستیم که پس از حرارت دهی چوبمان زیبایی خود را از دست ندهد! شما نیز می خواهید مانند ما باشید؛ اما دوست دارید تا بدانیدکه مزایای این رنگ کردن پس از حرارت دهی چیست؟ ایرادی ندارد! ما با کمال میل و با آغوشی باز برایتان بازگو می کنیم! ببینید، رنگ های چوب ترموو دارای خواصی مفید از جمله، ضد آب بودن، ضد اشعه ماورا بنفش بودن و ایجاد تنوعی رنگی عالی می باشد. البته شاید با خود بگویید ای بابا! باید یک مدت طولانی نیز منتظر بمانیم تا رنگ روی چوب خشک شود! نه نیازی نیست یک مدت طولانی صبر کنید، زیرا این گونه رنگ ها به سرعت خشک می شوند.


چگونه برای رنگ کردن چوب ترموو دست به کار شویم؟
اجازه بدهید پیش از این که لباس های نقاش باشی خود را بپوشید و با یک قلم مو حاضر و آماده رنگ کردن چوب ترموو باشید، به شما بگوییم که این رنگ کردن مانند رنگ کردن یک فنجان سفالی نیست! بلکه دارای سلسه مراتب خاص خود می باشد! اگر آماده هستید، لطفا سطل رنگتان را کنار بگذارید و ابتدا به حرف های ما که از عسل شیرین تر هستند گوش کنید! برای رنگ کردن یک چوب ترموو نازنین ابتدا باید مکانی که می خواهید در آن رنگ کاری کنید را تمیز کنید! البته همین که گرد و غباری در محیط نباشد، کفایت می کند! همچنین دمای محیط نیز باید بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد باشد. همین طور باید حواستان به چوب نیز باشد، سطح چوب نیز مهم است. این سطح باید عاری از هر گونه گرد و غبار و یا حتی رطوبت باشد. برای اینکه خیالتان راحت شود، می توانید سطح چوب را با یک عدد دستمال خشک تمیز کنید.

پس از پاکسازی چوب و محیط کار، ابتدا قوطی رنگتان را به خوبی تکان دهید و آماده رنگ زدن شوید. اگر قلم مو یا فرچه به دست گرفته اید، باید بگوییم با ما شوخی نکنید! برای این نوع رنگ کاری که به یک قلم مو احتیاج ندارید! بروید و یک تکه اسفنج تمیز و خشک پیدا کنید. پیدا کردید؟ به این زودی؟ بسیار خب حالا اسفنجتان را از یک سمت به اندازه 2 الی 3 سانتی متر در قوطی رنگ فرو کنید. سپس اسفنج را خارج کنید و پس از آن، اسفنج را با کمی فشار روی سطح چوب ترموو خود بکشید. یک دور رنگتان که تمام شود، ممکن است رنگ اسفنج ته بکشد، هیچ گونه ایرادی ندارد، دوباره همان مراحل را تکرار کنید تا تمام سطح چوب را رنگ کنید. همین طور ادامه دهید تا تمام سطوح چوب رنگ شود. رنگ کاری تمام شد؟

تبریک و خسته نباشید به شما مشتریان حرف گوش کن! حالا بی زحمت 12 الی 24 ساعت استراحت کنید و صبر کنید تا سطح چوبتان خوب خشک شود. اما چند لحظه صبر کنید، بی زحمت زمانی که سطح چوب خشک شد، یک بار دیگر نیز رنگ کاری کنید! عصبانی شدید؟ لطفا به دل نگیرید، پیش از این نیز به شما گفتیم که ما از مادر برایتان دلسوز تر هستیم، بنابراین می خواهیم رنگ چوب ترموو زیبایی داشته باشید، پس به حرفمان گوش کنید و یک دور هم پس از خشک شدن، رنگ کاری کنید. بعد از خشک شدن دور دوم رنگ کاری، چوب ترموو زیبای شما آماده نصب است.
نتیجه گیری
کمی صبر کنید تا ما حرف های آخرمان را نیز بزنیم، بعد می توانید با خیال راحت بروید سراغ کارهایتان! اگر فکر می کنید که با خیال راحت الان می توانید تا آخر عمرتان بی خیال رنگ کردن چوب ترموو شوید، باید به شما بگوییم که از این خواب خرگوشی بیرون بیایید! هر چوب ترموو به طور متوسط بین 3 تا 5 سال باید تجدید رنگ شود! برای اینکه هم ظاهر بهتری داشته باشد و هم زیبایی اش حفظ شود. حال که حرف هایمان تمام شد، باید بگوییم وقت خداحافظی مانند همیشه دلمان برایتان تنگ می شود! قول بدهید که باز هم به ما سر بزنید.

تیمار حرارتی یا اصلاح حرارتی را بیشتر بشناسیم
مقدمه
از دید بسیاری از افراد آشنا و درگیر با صنعت متریال های چوبی، تیمار حرارتی تنها ارائه حرارت و گرما به کمک بخار آب بر سطح چوب می باشد. حرارتی که با بخار کردن رطوبت چوب می تواند به افزایش عمر، ماندگاری و مقاومت چوب اضافه کند! البته ما نمی توانم از محاسن چوب های تیمار نشده به کمک روش های اصلاح حرارتی شیمیایی و غیر شیمیایی چشم پوشی کنیم؛ اما این را با صداقت تمام به شما خواهیم گفت که یک چوب اصلاح شده 100 درصد بهتر از یک چوب اصلاح نشده است. شاید بگویید چه فرقی می کند یا اصلا به ما چه ارتباطی دارد! پاسخ این است که قطعا به شما ربط دارد، آن هم زمانی که نمای داخلی، خارجی و حتی دکوراتیو منازلتان از جنس چوب است! پس دیدید؟ این مقاله زیاد هم به شما بی ربط نیست! البته در این مقاله قصد داریم کمی پیش تر برویم و کمی تخصصی تر صحبت کنیم! پس گوش هایتان را تیز کنید و با ما همراه باشید!

تیمار حرارتی دیگر چیست؟
برای افرادی که تازه با وب سایت ما آشنا شده اند یا حتی نام تیمار حرارتی را تازه شنیده اند، شاید تصور کنند که شبیه تیمار یا مراقبت از اسب است! تا حدودی پاسخ مثبت است! یعنی همان طور که حیوان شما به تیمار یا مراقبت احتیاج دارد، چوب هم به مراقبت احتیاج دارد! روش های مختلفی نیز برای مراقبت از چوب وجود دارد که همگی شیمیایی هستند و به محیط زیست آسیب می رسانند! در این میان یک روش جدید و نوین (البته برای شما جدید است) که دیگر معایب روش شیمیایی را ندارد وجود دارد! این روش تیمار حرارتی یا اصلاح حرارتی نام دارد. در این روش حرارت به سطح چوب تابیده و علاوه بر تغییر ساختار منجر به تغییرات دائمی چوب خواهد شد! وقتی صحبت از تغییرات دائمی می شود، منظورمان تغییر و اصلاح در ترکیبات دیواره سلولی چوب است که با اعمال این مورد، چوب رطوبتش را از دست داده و خاصیت آب گریزی را پیدا می کند!

نکته ای که جا انداخته ایم و حال به شما گوش زد می کنیم، این است که این روش (تیمار حرارتی) می تواند منجر به تغییر رنگ چوب شود! در واقع اگر از مشتریان دائمی وب سایت ما باشید، حتما می دانید که ما در چند مقاله اخیر از پالت رنگی ناشی از اصلاح حرارتی حرف زدیم! خب الان دلمان می خواهد برایتان بگوییم که چه چیزی منجر به این تغییر رنگ شده و در واقع جلب توجه خواهد کرد! اگر کمی دقیق شوید، اعمال حرارت منجر به اصلاح لیگنین چوب خواهد شد، در نتیجه نسبت ساختار های آمورف و سلولز کریستالی تغییر کرده و در نتیجه ساختار های همی سلولزی نیز تخریب خواهند شد! شاید با خود بگویید، این سلول های چوبی که تخریب شده اند و دیگر چوبی نمانده! در پاسخ به شما می گوییم نه تنها این تخریب مضر نیست، بلکه یک تغییر رنگ زیبا نیز در سطح چوب ایجاد می کند. درست است که با این همه سوز و گداز ممکن است چوب مقاومت اولیه خود را نداشته باشد؛ اما اصل و مهم ترین هدف این روش ثبات ابعاد چوب و مقاومت و دوام در برابر قارچ ها می باشد!
ایفای نقش تیمار حرارتی بر هر یک از انواع چوب
این که هر گلی، بویی دارد! واقعیت محض است! صد البته این موضوع راجع به چوب صدق می کند. هر چوبی یک ویژگی خاص خودش را دارد، بنابراین ممکن است واکنشش و یا سبک حرارت دهی اش در تیمار حرارتی متفاوت با دیگری باشد. در ادامه به بررسی چند مورد انواع چوب و نحوه تیمار حرارتی آن ها می پردازیم. یکی از چوب های معروف دنیا چوب درخت افرا نام دارد. میزان دمای در نظر گرفته شده برای این چوب حدود 180 درجه سانتی گراد و به مدت 10 ساعت است. بر اساس این میزان حرارت دهی، میزان تغییر ابعاد در قسمت شعاعی، مماسی و طولی به شدت کاهش می یابد. و به عنوان مثالی دیگر همین روند کاری برای چوب درخت گلابی متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال برای به دست آوردن بیشترین میزان تاثیر در تغییرات ابعاد باید دمای 180 درجه سانتی گراد را به مدت 6 ساعت بر چوب گلابی اعمال کرد.

نتیجه گیری
سرتان را که به درد نیاوردیم؟ اگر پاسخ بله است که باید بگوییم به جایش یک مقداری اطلاعات درست و حسابی به دست آورده اید که به کل دنیا می ارزد؛ اما اگر هنوز جا دارید تا کمی دیگر به سخنان گهربار ما گوش دهید! پس بگذارید به عنوان جمع بندی مبحث امروز به شما بگوییم که چوب تیمار شده توسط روش اصلاح حرارتی یک جایگزین مناسب است برای چوب هایی که با مواد شیمیایی اصلاح شده اند. همچنین این حقیقت را از ما شنیده بگیرید که روند تیمار حرارتی بر هر نوع چوبی به عوامل زیاد به کار رفته حین انجام پروسه از جمله دوره تیمار، درجه حرارت و نوع گونه چوبی بستگی دارد. حال که دیگر سرتان واقعا به در آمده ما نیز میدان خالی می کنیم و کمی به شما و چشمانتان استراحت می دهیم! اما بدانید که ما بی صبرانه دلمان برایتان تنگ می شویم، پس زود استراحت کنید و برگردید!!

قصه خلق چوب ترموو
مقدمه
اگر بخواهیم در مورد استفاده از چوب و متریال های چوبی صحبت کنیم، باید به سالیان سال پیش برگردیم. پس بیایید با هم به 4200 سال پیش از میلاد مسیح برگردیم. در آن زمان بود که چوب به چشم بشر آمد و در ساخت کلبه و خانه مورد استفاده قرار گرفت. همین الان هم اگر یکسری از فیلم های متعلق به زمان قدیم را بررسی کنید، خواهید دید که تمامی خانه ها و کلبه ها از جنس چوب خواهند بود. همچنین اگر پیش تر بیاییم، در دوره های هخامنشی و ساسانی نیز چوب کاربردهای ویژه و خاص خود را داشته است. به عنوان مثال اگر به بررسی تاریخی معماری تخته جمشید بپردازید، خواهید دید که هنرمندان ایرانی در آن زمان بسیار از متریال چوبی استفاده کرده اند. در دوره های اسلامی نیز استفاده از چوب در ساخت بناها و ساختمان های معروف بسیار پر کاربرد بوده است. پس همان طور که مشاهده می کنیم، متریال چو بسیار پیشکسوت و بسیار پر طرفدار است. حال می خواهیم کمی جلوتر برویم و به روش های مقاوم سازی چوب بپردازیم. البته منظورمان بررسی تاریخچه این گونه روش ها می باشد، به عنوان مثال چوب ترموو! می خواهیم ببینیم ترموو وود چه زمانی خلق شد! از کجا به منشا گرفته است! اصالتا متعلق به کدام کشور است! چقدر پیشرفت کرده است! و چه و چه و چه! اگر شما را به اندازه کافی کنجکاو کرده ایم، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید!

وایکینگ ها و کشتی های چوبیشان
آیا تا به حال نام وایکینگ ها به گوشتان خورده است؟ بله! درست است! همان دزدان دریایی یک چشمی که ریش نارنجی داشتند و سوار بر کشتی های چوبی به کشف دریاها می پرداختند! خب اگر آن ها را شناختید حتما این سوال برایتان پیش آمده است که چطور مدت های طولانی کشتی چوبی آن ها روی آب شناور می ماند و هیچ گونه آسیبی نمی دید! در حالی که کافی است به مدت 10 الی 12 روز روی میز چوبی موجود در آشپزخانه منزلتان یک لیوان آب بریزید و پس از چند هفته پوسیده شدنش را مشاهده کنید!! دلیل این تفاوت در ماندگاری چوب این است که وایکینگ ها از آتش برای افزایش مقاومت چوب کشتی هایشان استفاده می کردند. به عبارت دیگر اعمال آتش بر سطح بیرونی چوب آن را مقاوم تر خواهد کرد. پس می توان گفت شاید چوب ترموو به زمان وایکینگ ها بر می گردد ولی در آن زمان هنوز کسی اهمیت و ارزش این روش را درنیافته بود.

کشف چوب ترموو طی یک پژوهش علمی
چندین قرن پس از وایکینگ ها، پژوهشگران و محققان علمی به دنبال کشف راه کارهای افزایش مقاومت چوب می گشتند. البته علم همیشه حرف اول را می زند و نتایج تلاش ها و تحقیقات محققان بی نتیجه نماند. در سال 1930 محققان توانستند به صورت علمی به بررسی و مطالعه روش اصلاح حرارتی بپردازند. البته در آن زمان بیشتر هدف از روش تیمار چوب، حفظ ابعاد و مقاومت چوب بود.

کشور فنلاند رتبه اول در صنعت چوب ترموو
در تولید هر محصولی یا در ایجاد هر فرایندی یک کشور را می توان پیشرو دانست. در زمینه چوب ترموو نیز کشور فنلاند در جایگاه اول قرار دارد و به قول معروف حرف اول را می زند. در واقع اولین بار این کشور فنلاند بود که به تکنولوژی چوب ترموو دست یافته و در زمینه راه اندازی خط تولید این روش اقدام کرد. در کشور فنلاند انجمنی تحت عنوان ” انجمن ترموو وود فنلاند (VTT) وجود دارد. این انجمن به بررسی دقیق روند چوب ترموو پرداخته و در این زمینه حسابی سر و صدایی به پا کرده است. البته در دنیای امروز این انجمن یک روش ترموو چوب جدید برای خود ایجاد کرده و دست از سر روش های قدیمی برای تولید چوب ترموو برداشته است.

قصه چوب ترموو در کشورمان ایران
درست است که در کنار کشور فنلاند کشورهای دیگری نظیر آلمان، فرانسه و هلند نیز در صدد هستند تا خودی نشان دهند و در نهایت ترموو چوب را ارتقا دهند؛ اما باید به شما یک خبر خوب دهیم! کشور ما ایران نیز بی کار ننشته است. طراحان و تولیدگران ایرانی نیز سال هاست به دلیل مزایا و فوائد این روش به دنبال راه اندازی خط تولید این روش در ایران هستند. البته این مشکل را نیز پیش رو دارند که محیط جغرافیایی مناسب برای توسعه جنگل های مورد نیاز این روش در ایران وجود ندارد، بنابراین مواد اولیه (همان چوب مورد نظر) از کشورهای دیگر وارد خواهد شد. البته این را هم بگوییم که فعلا شرایط وارداتی کشورمان مناسب نیست، بنابراین مواد اولیه از کشور روسیه به ایران وارد خواهد شد. البته این را بگوییم که هر چقدر پول بدهید همان قدر نیز آش میل می نمایید! یعنی باید دقت کنید، ترموو چوبی که در ایران تولید می شود، کیفیت ترموو چوب یک کشور پیشرفته مانند فنلاند را ندارد؛ اما برخی از مصرف کنندگان و مشتریان به دلایل اقتصادی ترجیح می دهند تا پول کمتری را هزینه کنند.
نتیجه گیری
هر چیزی یک تاریخچه و قصه ای دارد! ما هم قصه ترموو وود یا ترمو چوب را گفتیم! درست است که خودمان هم از مباحث تاریخی خوشمان نمی آید؛ اما اگر به ترموو چوب علاقه مند هستید یا می خواهید بدانید چه است و از کجا آمده باید در این باره اطلاعاتتان کافی و دقیق باشد! خوشحالیم که اطلاعات مفیدمان را با شما به اشتراک گذاشتیم! پس اگر باز هم می خواهید از فضل ما به شما برسد، سایر مقالات ما را از دست ندهید! ما بی صبرانه منتظرتان هستیم! باز هم به ما سر بزنید!

از مزایای چوب ترمو
مقدمه
در این مقاله نخواستیم تا از کلمات کلیشه ای نظیر مزایا و فوائد استفاده کنیم، بلکه می خواهیم با زبانی روان و سلیس با شما صحبت کنیم. علاوه بر علم دوستان نازنین، این مقاله برای آن دسته از کاربرانی نوشته شده است که هنوز به چوب ترموو و خوبی هایش ایمان نیاورده اند. همان طور که پیس از این نیز گفتیم، چوب ترموو به دلیل مفید بودن برای محیط زیست و همچنین افزایش طول عمر چوب یکی از روش های پر طرفدار در صنعت ساخت وسایل و متریال های چوبی می باشد. حال شاید این سوال پیش بیاید که فرایند چوب ترموو چه تغییرات مفیدی در یک چوب به وجود خواهد آورد و یا اینکه ترموو چوب چگونه باعث ایجاد تفاوت بین یک چوب اصلاح شده با یک چوب اصلاح نشده می شود؟ با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی تمامی خوبی های چوب ترموو بپردازیم.

بی تفاوتی به رطوبت اولین مزیت چوب ترموو
چوب طبیعی رطوبت زیادی دارد، به عبارت دیگر علاوه بر اینکه در ساختارش رطوبت وجود دارد اگر در یک محیط مرطوب نیز قرار بگیرد، از طول عمرش کاسته می شود. بنابراین برای نگهداری چوب و وسایل چوبی در محیط های پر رطوبت یا حتی در یک محیط معمولی نیازمند یک روش محافظتی می باشیم. در روش چوب ترموو، همان طور که از نامش پیداست با ارائه گرما در درجه های متفاوت می توان میزان رطوبت موجود در چوب از 4 تا 65 درصد را کاهش داد، بنابراین با کاهش این میزان رطوبت در درجات مختلفی می توان ماندگاری چوب را افزایش داد. پس اعمال چوب ترموو دیگر ترسی ناشی از قرار گرفتن چوب در محیط های مرطوب نخواهیم داشت، زیرا چوب نسبت به رطوبت بی تفاوت شده و ماندگاری بالایی خواهد داشت.


دیگر خبری از صمغ چوب نمی شود!
حتما تاکنون از کنار برخی درختان عبور کرده اید و دیده اید که یک صمغ بسیار ترسناک از درخت بیرون زده است! اگر این صحنه را مشاهده کرده باشید، قطعا به ما حق می دهید تا به دنبال راهی برای رفع خروج صمغ از چوب باشیم. علل مختلفی وجود دارد که منجر به این اتفاق خواهند شد. به عنوان مثال می توان به تغییرات آب و هوایی، رشد قارچ درون درخت یا حتی وجود حشرات موزی اشاره کرد. برای رفع این موارد تنها راه استفاده از روشی است که این عوامل را از بین ببرد. و باز هم پیشنهاد ما چوب ترموو است، زیرا اعمال گرمای زیاد با از بین بردن رطوبت از وجود موارد مزاحم در چوب و در نهایت بیرون زدگی صمغ جلوگیری می کند. پس خیلی راحت دیگر با نگاه کردن به یک چوب اصلاح شده چندشتان نمی شود و دیگر صمغی را مشاهده نمی کنید!

دیگر مشکل اضافه وزن را با چوب ترموو حس نخواهید کرد!
اشتباه نکنید! منظور ما اضافه وزن شما نیست! در واقع قرار نیست با استفاده از چوب ترموو چربی های شما آب شود! بله قرار است با این روش از شر چوب های سنگین وزن خلاص شوید. البته این نکته را هم باید متذکر شویم که چوب های سنگین وزن همیشه هم بد نیستند! چوب سنگین مقاومت بیشتری دارد و بار بیشتری را نیز تحمل می کند؛ اما اگر بخواهید آن ها را جا به جا کنید، آن زمان است که به زمین و زمان بد و بیراه خواهید گفت!! چوب ترموو برای این مشکل شما هم راه حل دارد! بله با حرارتی که به چوب اعمال می شود، رطوبت از بین رفته یا کاهش می یابد و در نتیجه چوب کم وزن شده و سبک به نظر می آید! این هم یکی از خوبی های دیگر چوب ترموو!


چوب ترموو یک جعبه مداد رنگی بی نظیر
حتما تا به حال هنگام خرید وسایل یا متریال چوبی بسیار آشفته و کلافه شده اید! متریال های چوبی معمولی به طور عادی درجه بندی خاص و متفاوتی ندارند. نهایتا دو الی سه درجه روشن تر یا تیره تر، همین! از شما هم از این وضعیت خسته شده اید و به دنبال تم متفاوتی از چوب ها می گردید، پیشنهاد ما به شما چوب های اصلاح شده هستند. چوب های اصلاح شده پس از تحت حرارت قرار گرفتن در رنگ های متنوعی از جمله آبنوسی، گردویی، ماهاگونی، بلوطی، قهوه ای روشن، عسلی و غیره یافت می شوند. بنابراین با انتخاب چوب ترموو ها می توانید سلیقه ای بی نظیر در طراحی داخلی و خارجی منزلتان به خرج دهید!

بی چک و چونه چوب ترموو را به خانه بیاورید!
معمولا برای نصب متریال های چوبی در داخل و خارج از ساختمان، به دلیل بزرگ بودن متریال و سنگین بودن، حمل و نقل آن به آسانی صورت نخواهد گرفت. بنابراین یک مشکل اساسی به وجود خواهد آمد! اما با استفاده از چوب ترموو دیگر این مشکل برای همیشه حل خواهد شد! چوب ترموو به دلیل حذف یا کاهش رطوبت چوب سبک بوده و حمل و نقل آن آسان تر خواهد بود. همچنین این متریال خاص روی پروفیل های مخصوص به خود نصب خواهد شد. در کنار این مزایا، قطعات چوب ترموو قابل جداسازی و تغییر بوده و در برهه های زمانی مختلف می توان به کمک رنگ مخصوص، سطح آن ها را تغییر داد.
نتیجه گیری
چوب ترموو یک انتخاب مناسب برای سخت پسندان است! کمتر کسی وجود دارد که بتواند زیبایی، ظرافت و سایر ویژگی های خاص چوب ترموو را نادیده گرفته و از آن ها بگذرد! شما نیز خاص هستید، پس خاص انتخاب کنید! برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه چوب ترموو مقالات دیگر ما را از دست ندهید!

چرا چوب ترموو اختراع شد؟
مقدمه
استفاده از چوب به عنوان درکوراتیو برای تزئین منزل یا ساخت نمای داخلی و خارجی ساختمان بسیار پر کاربرد است. این مسئله کاملا قابل انتظار است! زیرا وسایل و متریال چوبی از جذابیت بسیار بالایی برخوردار بوده و بسیار پر طرفدار هستند. متریال و وسایل ساخته شده از چوب یادآور طبیعت می باشند، به همین دلیل است که گران قیمت و بسیار مجلل هستند. کافی است کمی در اینترنت چرخی بزنید و چند خانه مجلل و اشرافی را مورد بررسی قرار دهید. به راحتی مشاهده خواهید کرد که در در دیزاین و طراحی داخلی این منازل از وسایل و متریال چوبی به وفور استفاده می شود. خب! حال که متوجه ارزش و اهمیت این ماده طبیعی شدید، حتما به حفظ و نگهداری آن می اندیشید. برای حفظ و نگهداری وسایل چوبی روش های متعددی وجود دارد. یکی از این روش ها همان طور که در مقالات قبلی از آن نام بردیم چوب ترموو یا اصلاح حرارتی است. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا حفظ این متریال تا این اندازه حائض اهمیت است؟ حتما با خود تصور می کنید که علت این کار نگهداری طولانی مدت است! درست است که نگهداری وسایل چوبی ارزش و اهمیت زیادی دارد؛ اما نمی توان به همین یک مورد بسنده کرد! برای آگاهی از علت اختراع روش هایی همچون چوب ترموو تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در ادامه به بررسی علل اختراع روش ترموو چوب می پردازیم.

در داخل چوب چه می گذرد؟
بیایید با هم به داخل ساختار یک تکه چوب سفر کنیم. سخت است؟ خیر! کافی است چشمانتان را ببندید و دستتان را در دست ما قرار دهید. اگر به داخل تکه چوب نگاه کنید، مواد مختلفی از جمله 46 % اکسیژن، 49 % کربن، 6 % هیدروژن، مواد سلولزی، همی سلولزی، رزین، گلوگز، لیگنین، اسید سیتریک و غیره را می بینید. اگر دقت کنید هیدرات های کربن (ترکیب کربن و هیدروژن) در یک تکه چوب به وفور یافت می شود. درختان به طور معمول از خاک رطوبت و مواد مغزی را دریافت کرده و آن ها را به صورت هیدرات کربن ذخیره می کنند. خب نتیجه چه می شود؟ این حجم از رطوبت برای چوب خطرناک است و می تواند سبب رشد قارچ و حشرات موزی شود. بنابراین می توان گفت که رطوبت برای چوب مضر است و می تواند از معایب چوب به شمار آید. بنابراین عمر چوب کاهش یافته و آسیب پذیری اش افزایش می یابد. حال از شما می پرسیم برای افزایش عمر چوب چه باید کرد؟ آفرین! باید رطوبت چوب را کاهش دهیم. به شما تبریک می گوییم یکی از دلایل اختراع روش چوب ترموو را کشف کردید. چوب ترموو با ایجاد گرما، میزان رطوبت چوب را کاهش داده و موجب بقای آن می گردد.

آیا راهی برای افزایش مقاومت چوب وجود دارد؟
یادتان می آید که از رطوبت و رزین موجود در چوب صحبت کردیم؟ خوب است که به خاطر دارید، چون همین دو موردکافی است که مقاومت چوب را کاهش داده و موجب ترک خوردگی، تورم، شکنندگی و تغییر اندازه می شود. حتی اگر این موارد را نیز در نظر نگیریم، اگر چوب در محیط مرطوب قرار داشته باشد، همین نتایج را به دنبال خواهد داشت. حال! اگر یک راهی برای کاهش رطوبت چوب نظیر چوب ترموو وجود داشته باشد، نه تنها مقاومت و ابعاد چوب پایدار باقی خواهند ماند، بلکه هیچ گونه ترک خوردگی و ترشح شیره نیز در چوب مشاهده نخواهد شد. بنابراین دومین دلیل اختراع چوب ترموو نیز کشف شد.

محافظت از محیط زیست نیز مسئله مهمی است!
اگر سایر مقالات ما را مطالعه کرده باشید، خواهید دانست که چوب ترموو یک روش کاملا طبیعی است. زیرا در آن از هیچ گونه فرایند صنعتی و شیمیایی استفاده نشده است. در این فرایند صرفا از بخار آب و گرمای زیاد استفاده شده، در نتیجه این روش هیچ گونه خطر و آسیبی برای محیط زیست ندارد. پس می توان گفت دوست داران محیط زیست می توانند از این روش حمایت کنند. یکی از موارد دیگری که می توان در اثبات طبیعی بودن این روش عنوان کرد این است که فراورده های این روش نیز قابل بازیافت در محیط زیست بوده و کاملا طبیعی می باشند. بنابراین سومین دلیل اختراع روش چوب ترموو این است که محیط زیست دیگر نیازمند آلودگی نمی باشد!.


آرزوی دیرینه افزایش عمر چوب!
از دیرباز تا کنون تمام دوست داران محصولات چوبی و حتی اشخاصی که به طور مداوم با این متریال سروکار دارند، در آرزوی افزایش عمر و ماندگاری محصولات چوبی بوده اند. می دانید همان طور که پیش از این نیز گفتیم، بخش سلولزی موجود در چوب بسیار زیاد است. این بخش می تواند حاوی منابع مغزی باشد. این مواد مغزی منبع تغذیه بسیاری از قارچ ها و حشرات موزی خواهند بود. بنابراین تا در چوب سلولز وجود دارد، چوب از قارچ و حشرات در امان نخواهد ماند. پس دلیل چهارم کشف روش چوب ترموو هم پیدا شد! برای حذف این موجودات مزاحم و مخرب چوب، باید به تخریب و از بین بردن منابع سلولزی بپردازیم. با ارائه گرمای شدید در روش چوب ترموو، قسمت سلولزی چوب از بین رفته و در نهایت امکان رشد قارچ ها و حشرات از بین می رود.


نتیجه گیری
آیا قانع شده اید؟ امیدوارم جوابتان بله باشد! در تمام طول این مقاله به دنبال این بودیم تا دلایل مستحکمی برای اختراع روش چوب ترموو ارائه دهیم. در واقع می خواستیم تا شما را توجیه کنیم که این روش یک روش برتر نسبت به سایر روش های استحکام چوب است! اگر هنوز مردد هستید و به دنبال دلایل مستحکم تری هستید! پیشنهاد ما این است که مقالات بعدی ما را نیز مطالعه کنید تا بیش از پیش به اهمیت این روش پی ببرید. منتظرتان هستیم.

از سیر تا پیاز چوب
مقدمه
در دنیای امروز که مدگرایی به صورت چشمگیری در حال گسترش است، دیگر انسان ها تنها به داشتن یک سرپناه بسنده نمی کنند. به عبارت دیگر، داشتن یک خانه یا حتی یک آلونک کافی نیست! در این جا بحث زیبایی شناختی به میان خواهد آمد! حال دیگر انسان ها می خواهند یک منزل یا ساختمان زیبا داشته باشند و برای زیبا سازی آن نیز از بهترین متریال ها و مصالح استفاده می کنند. اگر بخواهید کمی فکر کنید استفاده از متریال هایی همچون چوب، سنگ های قیمتی و غیره در بحث ساختمان سازی یا تزیین نمای داخلی و خارجی ساختمان امروزه بسیار پر طرفدار می باشد. در این میان انواع چوب از گذشته تا به امروز مورد استفاده بشر بوده است؛ اما برخی از انواع چوب آن قدر زیبا و قیمتی هستند که تمایل فرد را برای استفاده در ساختمان سازی چندین برابر خواهند کرد. یکی از این انواع چوب، چوب ترموو می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم این نوع چوب زیبا و جادویی چیست و چرا تا این حد پرطرفدار است.

چوب ترموو یا ترموو وود
چوب در حالت طبیعی و معمولی خیس است. به عبارت دیگر مقداری آب در بطن چوب وجود دارد. درست است که این چوب کارایی زیادی دارد و به همین شکل طبیعی نیز در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما محققان و صنعتگران پس از آزمایش های گوناگون دریافته اند که اگر چوب طبیعی را در مجاورت بخار آب قرار دهند، تمامی ویژگی های (مکانیکی و شیمیایی) چوب ارتقا می یابند. بیایید کمی ریزبین تر بررسی کنیم. در واقع اگر تکه چوب طبیعی را با استفاده از بخار آب تحت حرارت قرار دهیم، رطوبت موجود در چوب کاهش یافته و به کمتر از 6 درصد خواهد رسید. با ایجاد تعادل در رطوبت چوب، اسید موجود در بافت چوب نیز از بین رفته و در نهایت تمامی موجودات ریز موجود در چوب نیز از بین خواهند رفت. با از بین رفتن این موجودات و همچنین عدم امکان رشد قارچ و کپک در چوب، طول عمر چوب افزایش خواهد یافت و مدت زمان بیشتری به صورت موثر به کار گرفته خواهد شد. اگر به بررسی روند فناوری تولیدی ترموو وود علاقه مند هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.
چوب ترموو چگونه تولید می شود؟
آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که برای حرارت دادن به چوب باید چه کاری انجام داد؟ آیا باید یک تنور آماده کرد و چوب را در آن قرار داد؟ اگر از سوالمان تعجب کرده اید، باید به شما بگوییم که تقریبا یک چنین کاری باید انجام داد! بله! باید یک تنور ویژه آماده کرد. به این تنور ویژه ترمو کیلن گفته می شود. ترمو کیلن یا کوره دمادهی دارای یک سری حس گر می باشد. این حس گرهای قوی مسئول منتقل کردن اطلاعات دریافتی گرما به رایانه می باشند. البته این سیستم برای داشتن بازدهی کافی از یک سیستم و فرمول خاص پیروی می کند.

برای انجام فرایند اصلاح حرارتی، قطعات چوب مورد نظر را به مدت 48 ساعت در داخل ترمو کیلن قرار داده و درمای ترمو کیلن را تا 215 درجه سانتی گراد بالا می برند. در طی این فرایند همان طور که گفته شد، رطوبت چوب کاهش خواهد یافت. پس از اتمام اصلاح حرارتی از فرایند خنک سازی برای سرد کردن چوب استفاده می شود. به جرئت می توان این فرایند را یک فرایند طبیعی در نظر گرفت؛ زیرا طی این فرایند از هیچ گونه ماده شیمیایی، مصنوعی و صنعتی استفاده نخواهد شد و تنها عوامل مورد استفاده در این روش بخار آب و گرما می باشند.
ترموو چوب فرایندی مناسب برای چوب های حساس
با تمام مواردی که ذکر کرده ایم، حتما این فکر به ذهنتان خطور کرده است که بروید و تمام وسایل چوبی منزلتان را تقدیم متخصصان اصلاح حرارتی بکنید! اگر از این روش خوشتان آمده ما مخالفتی نداریم؛ اما بگذارید کمی برایتان از چوب های حساس صحبت کنیم. منظورمان از چوب های حساس، چوب هایی که زود ناراحت می شوند نیست، منظورمان چوب هایی هستند که در هر شرایطی حتی اگر زیاد مراقبشان باشید هم ممکن است آسیب ببینند. به عنوان مثال چوب زبان گنجشک و چوب درخت کاج. اگر این چوب های قیمتی در وسایل چوبیتان موجود است، هر چه سریع تر در زمینه ترموو چوب اقدام کنید.

پس از ترموو وود چه می شود؟
حتما خیال می کنید که پس از اتمام اصلاح حرارتی، دیگر با خیال راحت می توان چوب را برداشت و مورد استفاده قرار داد. باید به شما بگوییم که اشتباه می کنید! پس از اتمام ترموو وود تازه داستان شروع می شود! اگر یک چوب اصلاح شده از طریق فرایند ترموو وود را بدون هیچ گونه اعمال تغییری در محیط و مخصوصا در معرض نور خورشید قرار دهید، همانند یک چوبی که اصلاح نشده تغییر رنگ داده (خاکستری رنگ) خواهد داد. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است پس از عملیات اصلاح سازی چوب از یکسری مواد محافظ برای سطح چوب استفاده کنید. چوب زبان گنجشک و کاج را به یاد دارید؟ چوب زبان گنجشک پس از این مرحله به رنگ قهوه ای شکلاتی و چوب درخت کار به رنگ عسلی در خواهند آمد.
نتیجه گیری
به پایان آمدیم دفتر، حکایت همچنان باقی است! اما در این یک مورد باید خدمتتان عرض کنیم که حکایت چوب ترموو همچنان ادامه دارد! درست است که در این مقاله به بررسی تعاریف و روند تولید چوب ترموو پرداختیم؛ اما هنوز بحث داغ ترموو چوب همانند عنوانش بازه باز است! پس برای فهمیدن دانستنی های بیشتر در مورد ترموو چوب با ما همراه باشید و مقاله های بعدی ما را از دست ندهید!